Od pierwszej monochromatycznej fotografii po cyfrowe wynalazki

Od pierwszej monochromatycznej fotografii po cyfrowe wynalazki

Kiedy obecnie przerzucamy niemal setki zdjęć na swoich telefonach, laptopach czy tabletach, kiedy środowiskiem wirtualnym zawładnął Snapchat, Twitter i Instagram, kiedy wykonujemy setki wysokiej klasy fotek i selfie dziennie, nie zastanawiamy się jakim przełomowym odkryciem było swego czasu wynalezienie pierwszego aparatu fotograficznego czy zrobienie pierwszej udanej fotografii. Tymczasem droga ta jest niezwykle ciekawa i „kolorowa”.

Trudne początki czarno-białej fotografii (bitum, srebro i sól kuchenna)

Pierwsze udane zdjęcie zostało wykonane u schyłku lat 30 XIX wieku. Jego autorem był francuski wynalazca Joseph Nicéphore Niépce. Fotografia przedstawiająca widok z okna w le Gras została utrwalona na cynowej płytce chronionej specjalną substancją bitumiczną (tzw. asfaltem syryjskim). Bitum był w fotografii używany bardzo krótko. Jeszcze u schyłku swego życia Niépce wraz ze swoim współpracownikiem Daguerre’em odkryli, że znacznie lepiej w procesie fotochemicznym zachowuje się srebro. Daguerre dokonał dwóch przełomowych odkryć. Dzięki wykorzystaniu działania srebra oraz par jodu (a także par rtęci po wykonaniu fotografii), udało mu się uzyskać tzw. obraz utajony (negatyw przed wywołaniem). Jednocześnie odkrył też, że wywołany obraz można utrwalić poprzez całkowite zanurzenie go w roztworze soli kuchennej. W efekcie dzięki połączeniu miedzianej płytki i srebra udało mu się zapoczątkować dagerotypię. Dalszy proces poszedł już lawinowo. W 1939roku William Fox Talbot jako pierwszy pozyskał natychmiastowy negatyw, a w niedługim czasie swoją cegiełkę dorzucił do tego George Eastmann. W efekcie udało się uzyskać technologię wytwarzania filmów fotograficznych, którą można wykorzystywać po dziś dzień.

Komercjalizacja wynalazku

Stosunkowo szybko od okresu wynalazków i badań doszło do upowszechnienia się fotografii. Wynalezienie papieru fotograficznego oraz pierwszych aparatów przenośnych sprawiło, że robienie fotografii szybko stało się usługą komercyjną, dostępną praktycznie dla każdego.

Fotografia kolorowa

Pierwsza kolorowa fotografia została wykonana jeszcze w latach 60 XIX wieku. W 1907 roku upowszechniono zaś autochrom (kolorową płytkę). Mimo tego, że zdjęcia kolorowe były robione stosunkowo szybko, to jednak przez lata istniał spory problem z utrzymaniem koloru (kolory po pewnym czasie blakły, zdjęcia robiły się np. brązowe).

Pierwsze aparaty cyfrowe

Prawdziwym przełomem w fotografii było wynalezienie aparatów cyfrowych, wykorzystujących tzw. matrycę światłoczułą. Choć wciąż jeszcze wydaje się to nowatorskie i świeże odkrycie, to matryca światłoczuła CCD została wynaleziona pod koniec lat 70 ubiegłego wieku.

Samowyzwalacze, kije do selfie i fotobudki

Wiele zmieniało się też dziedzinie samych aparatów i sprzętu fotograficznego, począwszy od pierwszych aparatów małoobrazkowych po lustrzanki i zaawansowane technologicznie aparaty cyfrowe. Istniało i istnieje też wiele sprzętów pozwalających na samodzielne wykonywanie sobie zdjęć i mowa tu nie tylko o samowyzwalaczach czy kijach do selfie, ale o specjalnych fotobudkach.

Pierwsza fotobudka została ustawiona w 1926 roku, nie gdzie indziej a na Broadwayu. W niespełna rok ten przełomowy jak na tamte czasy sprzęt pojawił się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet w Szanghaju. Również w naszym kraju fotobudki upowszechniły się stosunkowo szybko. Początkowo służyły one przede wszystkim do robienia zdjęć do dokumentów. Obecnie sprzęt ten przeżywa swoją prawdziwą, drugą młodość jako główna atrakcja wesel, imprez służbowych czy okolicznościowych. Pozwala na wykonanie szybkiego i nietuzinkowego zdjęcia, na wybranym przez siebie tle i z nieodzownymi, zabawnymi gadżetami. Pokazuje, że przeszliśmy długą drogę nie tylko od monochromatycznej, niezbyt ostrej fotografii, do świetnej jakości zdjęcia, ale też w podejściu do samego charakteru fotografii – od sztywnej, wystudiowanej pozy do zabawnej, radosnej fotki.

Również dołożylismy cegiełkę do historii fotografii, dziś przecież działa nasza fotobudka w warszawie.

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*