Impreza mikołajkowa

Impreza mikołajkowa

6 grudnia tuż tuż. Niewiele dni zostało już więc do przygotowania imprezy mikołajkowej. Jak zorganizować tego typu przyjęcie, aby było udane, a każde dziecko wyszło z niego z błyszczącymi oczami i uśmiechniętą buzią?

Ustalenie grupy docelowej

Na początek musimy szczegółowo określić, kto będzie naszą grupą docelową, ponieważ od tego będzie w dużym stopniu zależał przebieg imprezy. Najważniejsze dla nas kryteria to:

– liczebność grupy (pomijając już kwestie techniczne i praktyczne związane z wymaganą powierzchnią sali czy ilością przygotowanego poczęstunku – inny scenariusz musimy zaplanować w przypadku niewielkiej 10-osobowej grupy, a inny w przypadku połączenia kilku grup przedszkolnych)

– wiek uczestników (czy większość dzieci ma tyle samo lat czy też są bardzo zróżnicowane pod względem wiekowym lub będą np. uczestniczyły w imprezie wraz z rodzicami i dziadkami),

– stopień zażyłości uczestników (czy organizujemy imprezę dla członków rodziny, klasy, grupy przedszkolnej czy też przypadkowo dobranych dzieci, które po raz pierwszy spotkają się właśnie na imprezie mikołajkowej)

Przygotowanie i dekoracja miejsca

Kolejnym ważnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę jest przygotowanie miejsca na imprezę mikołajkową. Jeśli spotkanie z Mikołajem będzie się odbywało w szkole, przedszkolu czy świetlicy przykościelnej, to zadanie mamy już w zasadzie ułatwione. Po pierwsze impreza odbędzie się w reprezentacyjnej sali któregoś z wymienionych budynków, która w grudniu zazwyczaj jest już świątecznie udekorowana. W pozostałych przypadkach należy pomyśleć o wynajęciu odpowiednio dużej, ogrzewanej sali oraz o świątecznych akcentach (sztucznym śniegu, mikołajkowych czapkach, bombkach, choinkach itp. itd.)

Słodki poczęstunek

Chociaż na rynku znajdziemy oczywiście wiele firm cateringowych obsługujących tego typu imprezy, to jednak nic nie zastąpi domowych wypieków i smakołyków. Owszem w przypadku dużych masowych imprez w istocie możemy wspomóc się firma cateringową, która sprawnie zajmie się organizacją przekąsek. W przypadku jednak bardziej kameralnych przyjęć nieoceniona będzie pomoc rodziców, dziadków czy zaprzyjaźnionych amatorów cukierników. Na zabawie mikołajkowej koniecznie musi być słodko, zdrowo, rozgrzewająco i tradycyjnie. Nie może wiec zabraknąć pierniczków, ciastek, pomarańczy, mandarynek czy ciepłej owocowej herbatki.

Scenariusz Imprezy

Chociaż podczas tego typu imprezy wielokrotnie przekonamy się, że będziemy zmuszeni improwizować, to jednak bez dobrego scenariusza się nie obędzie. Scenariusz taki powinien obejmować między innymi takie elementy jak:

  1. Powitanie wszystkich gości.
  2. Wstępna zabawa np. w formie piosenki (w przypadku nieznającej się grupy najlepiej, żeby miała ona charakter integracyjny).
  3. Krótka legenda przybliżająca postać Mikołaja lub quiz dotyczący znajomości jego osoby (gdzie mieszka, co lubi jeść, kto pomaga mu w organizacji świąt),
  4. Mini- dyskoteka z miksem świątecznych utworów, przeplatana grami i zabawami np. (wrzucanie prezentów do worka, robienie łańcucha choinkowego, ozdabianie bombek, jazda zaimprowizowanym zaprzęgiem, nauka mikołajkowego tańca itp.). Koniecznie należy ze sobą przeplatać zabawy o charakterze ruchowym z pracami manulanymi czy twórczymi
  5. Wizyta Mikołaja.
  6. Słodki poczęstunek.
  7. Pamiątkowe zdjęcia (dobrym pomysłem jest przykładowo zainstalowanie na imprezie fotobudki, w której dzieci będą mogły dać popis swojej inwencji twórczej lub po prostu wykonać pamiątkową sesję z Mikołajem),
  8. Pożegnanie

Plan ten jest jedynie ramową propozycją, a ujęcie niektórych punktów bądź ich kolejność jest opcjonalna):

Najważniejszy gość imprezy

Oczywiście impreza mikołajkowa nie może się obyć bez najsympatyczniejszego dziadka na świecie. Możemy tutaj skorzystać z usług profesjonalistów lub też zdać się na umiejętności aktorskie któregoś z rodziców czy dziadków. Ważne jest jedyne, aby była to osoba, która umie zapanować nad tremą, potrafi wczuć się w rolę oraz jest spontaniczna, przygotowana zarówno na ciągłe pociąganie za brodę jak i najtrudniejsze dziecięce pytania.

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*