Wigilia firmowa

Wigilia firmowa

W naszej kulturze do świąt Bożego Narodzenia przywiązuje się bardzo dużą uwagę. Już z początkiem grudnia (w myśl założeń reklamodawców i właścicieli marketów i sklepów jeszcze wcześniej) uczestniczymy w zbiorowej przedświątecznej gorączce. Tradycją stało się też organizowanie szkolnych czy służbowych wigilii. I w tym miejscu często pojawia się problem. O ile z przygotowaniem świąt rodzinnych, gdzie wszyscy doskonale się znamy, od lat kultywujemy podobne tradycje, jest stosunkowo łatwo, to w przypadku takiej firmowej wigilii bardzo często mamy kłopot z tym, żeby nie było zbyt patetycznie, sztywno i wzniośle, a z drugiej jednak stosownie do sytuacji. Chcemy też żeby wszystko świetnie wypaliło pod względem organizacyjnym.

Stosownie do sytuacji

To, jak będzie przebiegała firmowa impreza wigilijna zależy od wielu różnych czynników między innymi wielkości firmy, stopnia zażyłości i znajomości pracowników. Musimy też uważać na to, aby nikt nie poczuł się dotknięty i dyskryminowany, w związku z tym mimo świątecznej atmosfery nie należy zbytnio epatować religijnością. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do wyznania czy podejścia pracowników do kwestii religijnych, lepiej zrezygnować z niektórych zwyczajów typu dzielenie się opłatkiem czy śpiewanie kolęd na rzecz płynącej z głośników, przyjemnej, nastrojowej muzyki czy pamiątkowych zdjęć wykonanych np. za pośrednictwem fotobudki.

Na spotkaniu wigilijnym powinno się znaleźć miejsce dla wszystkich gości. W związku z tym bardzo ważne jest to, aby nikogo nie pominąć. To niewybaczalna gafa. Nie można zapomnieć również o pracownikach terenowych, osobach przebywających na zwolnieniu, urlopach zdrowotnych i macierzyńskich itp. itd.

W siedzibie firmy czy poza nią?

Jeśli firma dysponuje dużą salą konferencyjną czy stołówką, możemy zorganizować imprezę na miejscu. Należy wówczas rozgraniczyć czy impreza ma się odbywać w czasie pracy czy po jej zakończeniu. W tym pierwszym przypadku spotkanie zazwyczaj ogranicza się do złożenia życzeń, niewielkich przekąsek, ewentualnie wręczenia świątecznych premii, bonów czy firmowych upominków. Jeśli zamierzamy zorganizować imprezę po godzinach pracy, zrozumiałe jest to, że będzie ona miała nieco inny charakter. Wówczas najlepiej pomyśleć o odpowiednim udekorowaniu sali, zapewnieniu poczęstunku, przygotowaniu dodatkowych atrakcji. Standardem jest korzystanie z usług firmy cateringowej. (Ewentualnie jeśli mamy do czynienia z niewielką bardzo zgraną ekipą pracowników, możemy zdecydować się na przygotowanie imprezy składkowej lub wcześniej umówić się, kto przyniesie jakie potrawy.) Bez względu na to w jakich godzinach organizowane jest spotkanie, jeśli obydwa się ono w siedzibie firmy pod żadnym pozorem nie powinno się na nim podawać alkoholu.

Niektórzy pracodawcy wolą jednak zorganizować wigilię firmową w lokalu. Uważają, że poza siedzibą firmy łatwiej jest pozbyć się nieco sztywnej, formalnej atmosfery. Jednocześnie też przerzucają w dużym stopniu organizację imprezy na właściciela baru czy restauracji. Bez względu jednak na wybrane miejsce imprezy rolę gospodarza (witającego gości, składającego życzenia, czuwającego nad przebiegiem spotkania) powinna przejąć wybrana osoba z kierownictwa.

Tradycyjne menu

Jeśli chodzi o menu wigilijne, to raczej należy stawiać na tradycję. Pamiętajmy o tym, że zawsze znajdą się malkontenci, kiedy jednak podamy zwyczajowe potrawy typu barszcz, krokiety, ryby itp., to raczej nikomu nie będzie wypadało kręcić nosem. Jeśli na imprezie pojawi się alkohol, to warto zadbać o to, aby był on serwowany z umiarem.

Czas

W przypadku, gdy mówimy o spotkaniu organizowanym poza czasem pracy, warto dobrze przemyśleć termin imprezy. Optymalne dni to oczywiście piątek lub sobota. W pozostałe dni impreza powinna być tak zaplanowana, aby nie kolidowała z obowiązkami służbowymi, aby wszyscy mogli na nią zdążyć, a następnego dnia nikt nie spóźnił się do pracy. Zazwyczaj kierownictwo na początku z góry określa ramowy czas imprezy (mówiąc przykładowo, że bawimy się do tej i do tej godziny).

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*