Studniówki i połowinki z fotobudką

Studniówki i połowinki z fotobudką

Styczeń to miesiąc karnawałowych imprez, w tym także imprez szczególnych. To właśnie z początkiem roku odbywają się studniówki, połowinki i inne pierwsze ważne bale i uroczystości. Jak wyglądały szkolne imprezy wczoraj i jak wyglądają dziś? Jakie zwyczaje obecnie na nich rządzą? Jakimi atrakcjami warto je wzbogacić?

Studniówki wczoraj i dziś

Jeszcze kilka dekad temu studniówki i połowinki (nazywane też półmetkami) były imprezami o charakterze typowo szkolnym. Z tego powodu miały miejsce w siedzibach szkoły, zazwyczaj na aulach lub w salach gimnastycznych. Impreza odbywała się pod czujnym okiem grona pedagogicznego, nie było więc mowy o spożywaniu alkoholu, paleniu papierosów czy innych niestosowanych zachowaniach. Ewentualne próby przemycenia napoi procentowych przypominały skomplikowaną operację logistyczną. Stroje również dalekie były od awangardy czy ekstrawagancji. Bliżej im było do szkolnej akademii. Obowiązywał więc klasyczny garnitur w przypadku panów i biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica, ewentualnie klasyczna czarna sukienka (niezbyt wydekoltowana i w stosowanej długości) w przypadku pań. W przygotowanie imprezy aktywnie włączali się rodzice, którzy byli odpowiedzialni między innymi za dekorację sali czy poczęstunek. Imprezę rozpoczynał tradycyjny polonez odtańczony wspólnie z nauczycielami i zaproszonymi przedstawicielami kuratorium. Do tańca przygrywała zazwyczaj szkolna kapela, która do perfekcji miała opanowane zarówno klasyczne ever greeny jak i nowsze big beatowe kawałki, w tym oczywiście słynny szlagier Czerwonych Gitar „Już za rok matura”.

Utwór ten stał się swego rodzaju klasykiem, który jest grany na studniówkach po dziś dzień i poza rozpoczynającym uroczystość polonezem jest w zasadzie jednym z niewielu łączników pomiędzy imprezą w jej dawnej i obecnej odsłonie. Poza tym mamy do czynienia wydawałoby się z dwoma zupełnie innymi imprezami. Bal organizowany w gmachu szkolnym to obecnie rzadkość. Zamiast tego mamy wynajmowane sale z pełnym cateringiem czy luksusowe restauracje. Jeśli chodzi o garderobę, to panowie nadal są wierni klasyce, ale w raczej bardziej nonszalanckiej odsłonie – garnitur o sportowym kroju, brak krawata, czy trampki uzupełniające całość stroju raczej nikogo nie dziwią. Z kolei przyszłe absolwentki w tym dniu niewiele różnią się od gwiazd z czerwonego dywanu. Wymyślne fryzury, koktajlowe sukienki czy wieczorowe kreacje, całość dopełniona profesjonalnym makijażem to obecne standardy młodych uczennic. Nauczyciele oczywiście są obecni, jednak imprezie towarzyszy zdecydowanie większy luz niż jeszcze kilkadzieścia lat temu, a na wiele wybryków przymyka się oko. Menu jest bogate, stoły uginają się od przeróżnych pyszności, a na osobnej sali odbywa się szalona impreza w rytm ponadczasowych utworów i hitów z polskich i światowych list przebojów.

Jeszcze inne zasady organizacji dotyczą połowinek. To impreza, która odbywa się z okazji zakończenia pierwszej połowy edukacji. Zazwyczaj jest organizowana przez samych uczniów i odbywa się bez towarzystwa grona pedagogicznego, choć mile widziane jest zaproszenie wychowawcy. Na połowinki przeznacza się też znacznie skromniejszy budżet. Zamiast uginających się od jedzenia stołów bardziej liczy się dobra muzyka, klimat i świetna zabawa.

Popularne atrakcje na studniówki i połowinki

Dobre jedzenie, muzyka to obecnie za mało dla stworzenia niepowtarzalnego klimatu tego wieczoru. Z tego powodu na studniówkach czy połowinkach pojawiają się jeszcze najprzeróżniejsze wzbogacające imprezę atrakcje.

Pokazy świetlne

Atrakcje powinny być z jednej strony widowiskowe i spektakularne, z drugiej dostosowane do i tak nadszarpniętego już kosztem balu budżetu młodego człowieka. Powinny też odpowiadać aktualnym trendom i zainteresowaniom młodych ludzi. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się rozmaite pokazy wykorzystujące najnowsze technologie np. pokazy laserowe. Tego typu pokazy można zorganizować zarówno w plenerze, w okalającym restaurację parku, na placu, jak i wewnątrz pomieszczenia. Dla większego efektu są one wyświetlane w wytwarzanej sztucznie mgle. Kolorowe promienie lasera w połączeniu z rytmicznymi dźwiękami muzyki dają obraz trójwymiarowych świetnych, konstelacji są w stanie przenieść uczestników imprezy w zupełnie inny wymiar.

Zdjęcia z fotobudki

Atrakcją, której nie może zabraknąć na studniówkach i połowinkach jest też fun fotobudka. Robienie sobie zabawnych fotek jest chyba tym, co młodzież kocha najbardziej. Fotobudka jest w stanie wnieść sporo zabawy i luzu do tej z założenia jednak nieco sztywnej, szkolnej imprezy. Zasada jest prosta. Uczestnik imprezy lub uczestnicy (rewelacyjnie wychodzą też zdjęcia grupowe, a fotobudka zdaje się być nieraz z gumy) wchodzi do kabiny z wybranymi przez siebie gadżetami np. maską, sztucznym nosem, peruką, a następnie w krótkich odstępach czasu zmienia, charakteryzację, układ, pozy i miny. Po kilku sekundach dostaje gotowy pakiet trzech wydrukowanych zdjęć. (Szczegółowy związane z zamówieniem i realizacją tego typu atrakcji można sprawdzić na funfotobudka.pl). To właśnie drukowane zdjęcia są dla współczesnej młodzieży, przyzwyczajonej jedynie do przeglądania fotek na ekranach swoich smartfonów pewną nowością, okazją do wymiany uwag, zabawy, inspiracją do kolejnych zdjęć. Towarzyszy temu dobra, zabawa i niekontrolowane salwy śmiechu. Zwłaszcza jeśli temu nastrojowi da się ponieść również grono pedagogiczne. Zobaczenie swoich nauczycieli w niecodziennej, mniej formalnej, rozrywkowej odsłonie jest warte każdej ceny. Fotki z fotobudki to również doskonała, namacalna pamiątką z tej wyjątkowej imprezy.

Iluzja

Po dziś dzień niektóre szkoły decydują się też na zapraszanie iluzjonistów. Z tym, że trzeba uczciwie przyznać, że część z nich swoje pięć minut ma już za sobą, a niektóre z ich numerów są na tyle oklepane, że trąca myszką. Jeśli więc zdecydujemy się na tego typu atrakcję warto sprawdzić, czy np. program danego iluzjonisty jest na tyle nowatorski, ciekawy i wpisujący się w nowoczesne trendy, aby był w stanie zainteresować i porwać młodzież.

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*