Jeden dzień we Wrocławiu

Jeden dzień we Wrocławiu

Wrocław to miasto rozwijające się w zawrotnym tempie. Przemysł, nowoczesna infrastruktura, ciągłe renowacje i nowe inwestycje, a obok dawne zabytki, urokliwa starówka i ciekawa historia. To wszystko tworzy naprawdę niepowtarzalny klimat. Można tu spędzić naprawdę wiele czasu i nie zdążyć poznać wszystkich uroków tego miasta. Wyobraźmy sobie jednak, że ktoś podarował nam jeden dzień we Wrocławiu. Gdzie pójść, co warto zobaczyć, czego w żadnym wypadku nie można pominąć?

Obowiązkowe punkty programu

Swój spacer po Wrocławiu zacznijmy oczywiście od zabytkowej zabudowy Rynku. Ta najpopularniejsza chyba część z Ratuszem, Pręgierzem i dawnymi, choć świetnie utrzymanymi kamienicami cieszy się największą popularnością wśród turystów. Niczym nie odbiega od innych słynnych rynków polskich czy europejskich. W pierwszej kolejności uwagę przykuwa monumentalny, późnogotycki ratusz. To jeden z lepiej zachowanych średniowiecznych ratuszy w Polsce. W jego wnętrzu kryje się między innymi Muzeum Sztuki Mieszczańskiej oraz ciesząca się najdłuższymi tradycjami w całej Europie restauracja – słynna Piwnica Świdnicka.

Innym przykuwającym na wrocławskim rynku obiektem jest Pręgierz. Pręgierz wybudowano w 1492 roku. Obecnie możemy podziwiać jego wierną kopię. Historia tego miejsca nie jest zbyt chlubna. Przy pręgierzu wymierzano bowiem mniej lub bardziej dotkliwe kary od chłosty po karę śmierci. Współcześnie obok pomnika Aleksandra Fredry czy widowiskowej fontanny obiekt ten pełni głównie rolę punktu orientacyjnego, przy którym umawiają się wycieczki i indywidualni turyści.

Tuż przy wrocławskim rynku znajduje się też Bazylika świętej Elżbiety. Obiekt warto odwiedzić nie tylko z uwagi na gotycki styl tego kościoła czy zgromadzoną w nim sztukę sakralną, ale również ze względu na jego wieżę. Z strzelistej wieży kościoła można podziwiać bowiem przepiękną panoramę Wrocławia.

Ponadto klimat rynku budują też urokliwe kamieniczki. Mowa tu będzie między innymi o Kamienicach pod Gryfami czy słynnych Jasiu i Małgosi. Kamienica pod Gryfami pochodzi ze schyłku XVI wieku. Swą nazwę zawdzięcza misternie wykonanym gryfom czyli płaskorzeźbom, przedstawiającym postacie orłów i lwów, broniących bezpieczeństwa. Z kolei Jaś i Małgosia to połączone arkadą, niewielkie, niepozorne (szczególnie w kontekście pozostałej zabudowy rynku i tła w postaci strzelistego budynku Kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety), ale urocze kamieniczki. Swymi stosunkowo niewielkimi i rozmiarami zwłaszcza w odniesieniu do pozostałych obiektów i malowniczymi wykończeniami przypominają małe dzieci – i to właśnie tłumaczy ich nazwę.

Kierując się dalej szlakiem historycznym, w dalszej kolejności powinniśmy skierować swoje kroki na Ostrów Tumski. (Najlepiej pokonać tę trasę pieszo, poruszając się ulicą Grodzką; po drodze miniemy też Wyspę Piasek). To najstarsza i najbardziej malownicza część Wrocławia. Praktycznie każdy z znajdujących się tutaj obiektów jest zabytkiem i kryje w sobie niezwykle ciekawą historię. Warto tu wymienić chociażby Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja czy najstarszą znajdującą się tu budowlę, a mianowicie Kościół św. Idziego. Do miejsca tego prowadzi słynny Most Tumski, na którym wrocławianie i turyści wzorem innych zakochanych z Europy zaczepiają kłódki będące symbolem miłości.

Przechodząc przez most i kierując się w stronę Parku Juliusza Słowackiego udamy się do kolejnego obowiązkowego punktu naszej wycieczki, a mianowicie Panoramy Racławickiej. Ogromne, a jednocześnie bardzo misterne malowidło o wymiarach 15x114m powstało z inicjatywy lwowskiego malarza Jana Styki przy współpracy między innymi Wojciecha Kossaka, Włodzimierza Tetmajera, Zygmunta Rozwadowskiego, Ludwika Bollera, Tadeusza Popiela, Michała Sozańskiego i innych. Odpowiednio wyeksponowane, podświetlone i ujęte przedstawienie słynnej bitwy pod Racławicami robi naprawdę niezapomniane wrażenie. Panoramą można oglądać codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 16:00 (a od kwietnia do września do godziny 17:00).Bilety wstępu kosztują: normalny 30zł, a ulgowy 23zł.

Wypoczynek, rekreacja i zabawa

Jeśli pogoda dopisuje popołudnie w zależności od upodobań można sobie zaplanować w którymś z wrocławskich parków (np. w Parku Południowym, na Wyspie Słodowej czy Wyspie Bielarskiej) lub też odwiedzić słynne Wrocławskie Zoo, które po remoncie zyskało zupełnie inny wymiar i jest jednym z wyróżniających się parków zoologicznych w Europie. Kasy zoo są czynne codziennie od godziny 9:00 do 16:00,17:00 lub 18:00. (Godziny są uzależnione od dnia tygodnia lub miesiąca). Ceny biletów kształtują się następująco: bilet normalny 45zł, bilet ulgowy 35zł, bilet rodzinny 150zł.

Nieopodal ogrodu zoologicznego znajduje się słynna Hala Stulecia i tam też warto skierować swoje kroki wieczorem, ponieważ w tym miejscu mamy możliwość zobaczenia jedynej w swoim rodzaju fontanny multimedialnej. Fontana robi wrażenie sama w sobie (jest jedną z największych w Europie), jednak największą popularnością wśród turystów cieszą się oczywiście pokazy specjalne, prezentujące np. „Cztery żywioły” czy „The World Games”. Połączenie spektaklu światła, dźwięku i wody jest imponujące i budzi emocje, tak że długo jeszcze nie chce się spać.

Być może warto wiec ten nastrój wykorzystać. Wrocław nocą robi również imponujące wrażenie. Wokół rynku i wzdłuż sąsiadujących z nim ulic znajdziemy wiele restauracji, pubów i klubów, gdzie z powodzeniem możemy bawić się do białego rana. Oczywiście chwile te koniecznie należy uwieczniać w obiektywie zarówno podczas całodziennej wycieczki, jak i podczas wieczornego szaleństwa (doskonale spisze się tu Fotobudka).

Wrocław to miasto, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia, z ciekawymi zabytkami, kulturą, magiczną atmosferą i osławionymi już życzliwymi krasnalami. Koniecznie trzeba tu przyjechać jeszcze raz…​

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*