Krótki przewodnik po Warszawie

Krótki przewodnik po Warszawie

​Kiedy wybieramy się w jedno-, dwudniową wycieczkę po Warszawie, chcemy maksymalnie ten czas wykorzystać, nieco pozwiedzać, zobaczyć najistotniejsze z punktu widzenia każdego turysty miejsca, a wieczorem odwiedzać kina, teatry, ale też modne kluby i restauracje. Gdzie pójść, co koniecznie zwiedzić, co warto zobaczyć?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że lista przedstawionych poniżej wartych odwiedzenia miejsc jest mocno okrojona i subiektywna. Jednak na dokładne zapoznanie się z kulturą, historią i atmosferą tego miasta nie wystarczyłoby nawet roku. Prezentujemy więc skrótowy przewodnik – idealny na pierwszy czy drugi kontakt z stolicą.

W stronę historii

Jeśli zaczynamy od miejsc historycznych, to pierwsze kroki skierujemy oczywiście w kierunku Zamku Królewskiego. Historia zamku jest długa i barwna. Początkowo pełnił on rolę siedziby książąt mazowieckich. Wraz z panowaniem kolejnych władców zmieniał się nieco jego wygląd i charakter, z czasem nabrał cech stylu barokowo-klasycystycznego. Niestety w 1944 roku Zamek Królewski został praktycznie całkowicie zniszczony, a jego pełna odbudowa zajęła blisko 40lat. Będąc w Warszawie, tego obiektu z pewnością nie można ominąć. W programie trasy zamkowej znajdują się między innymi Apartamenty Wielki i Królewski, Nowa Izba Poselska, Sala Senatorska, Pokoje Matejkowe czy Galeria Czterech Pór Roku. Zamek można zwiedzać codziennie (poza poniedziałkiem) w sezonie zimowym od godziny 10:00 (w niedzielę od 11:00) do 16:00, a w sezonie letnim od 10:00 do 18:00. Bilety indywidualne kosztują 30zł w przypadku osoby dorosłej i 20zł w przypadku dziecka bądź osoby uprawnionej do zniżek. Zamek najlepiej zwiedzać z przewodnikiem bądź z audio przewodnikiem. W niedzielę można skorzystać z promocyjnej, bezpłatnej trasy. Bilety warto zarezerwować wcześniej, choć w przypadku wizyt indywidualnych istnieje możliwość nabycia biletu również w dniu zwiedzania.

Kolejnym punktem, którego nie może zabraknąć w naszej wędrówce po Warszawie są Łazienki Królewskie. Pierwszy obiekt łaźni, który stworzył podwaliny dla późniejszego słynnego Pałacu na Wyspie został wybudowany w XVII wieku na zamówienie ówczesnego właściciela tych ziem Stanisława Lubomirskiego. Natomiast rozrost tej inwestycji, pojawienie się obiektów pałacowo-willowych w stylu klasycystycznym i pięknych ogrodów zawdzięczamy już Stanisławowi Augustowi. Począwszy od XVIII wieku Łazienki cieszą się praktycznie niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie można zwiedzać między innymi wspomniany Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Teatr Królewski, Amfiteatr, Pawilony czy Starą Oranżerię. Ogrody są otwarte codziennie od godziny 7:00 do 22:00. Poszczególne obiekty można zaś zwiedzać pomiędzy godziną 10:00, a 16:00. W czwartki wstęp jest bezpłatny. Z tym, że zwiedzamy wówczas obiekty bez przewodnika. Nie ma też możliwości wcześniejszej rezerwacji. Dodatkową atrakcją dostępną w okresie letnim są koncerty na świeżym powietrzu pod Pomnikiem Fryderyka Chopina (wstęp na nie jest bezpłatny).

W stronę współczesności

Z miejsc historycznych przejdźmy do tych bardziej nam współczesnych. Aby przeskok nie był zbyt intensywny zaczniemy od Pałacu Kultury i Nauki. Pomimo tego, że na temat estetyki tego obiektu powstało wiele anegdot jest to punkt, którego w żadnym wypadku nie można pominąć podczas zwiedzania stolicy. Już chociażby z tego powodu, że ten 237-metrowy budynek od lat jest niezmiennie najwyższy w Polsce, a z położonego na 30 piętrze tarasu widokowego możemy podziwiać panoramę Warszawy. Pałac Kultury to oczywiście nie tylko obiekt budowlany. Koniecznie należy zajrzeć też do jego wnętrza, gdzie znajdują się liczne instytucje kulturalno-oświatowe m.in. kino, teatr, Sala Kongresowa. Będąc w tym miejscu, nie można też oczywiście pominąć Muzeum Techniki i Przemysłu, gdzie nabierzemy zupełnie innego spojrzenia na współczesną i dawną technologię. Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a w weekendy od 10:00 d0 18:00. (Bilet normalny kosztuje 20zł, a ulgowy 11zł).

Aby nasz krótki spacer po Warszawie zakończyć nieco nieoczywiście warto wybrać się na… Stadion PGE Narodowy, wybudowany w miejscu dawnego, kultowego Stadionu Dziesięciolecia. Inwestycja powstała głównie z myślą o organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012roku. Jednak obecnie obiekt poza funkcją sportową jest też miejscem licznych koncertów czy widowisk artystycznych. PGE Narodowy można zwiedzać na kilka różnych sposobów, ograniczając się tylko do punktu widokowego lub wybierając którąś z proponowanych tras. W ofercie są między innymi trasy: „Piłkarskie emocje”, „Dotknij historii”, „Poczuj się jak VIP”, „PGE dla Juniora”, „PGE dla Seniora”. Ceny biletów w zależności od trasy kształtują się w granicach 20-40zł (15-30zł w przypadku biletów ulgowych).

Warszawa nigdy nie idzie spać, dlatego jeśli mamy do dyspozycji tylko jedną, dwie noce w stolicy, koniecznie powinniśmy je spędzić w tutejszych kinach, teatrach, a później pubach, restauracjach i klubach. Życie nocne w stolicy jest bardzo intensywne, dlatego praktycznie w każdym zakątku znajdziemy miejsce, gdzie można dobrze zjeść i jeszcze lepiej się zabawić. Oczywiście można do tego celu wykorzystać hotel, w którym aktualnie się zatrzymaliśmy. Te zazwyczaj również mają w swojej nocnej ofercie sporo do zaoferowania. Można też jednak ruszyć w miasto. Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Teatralny, Marszałkowska, Mazowiecka, Grójecka, Złota to tylko niektóre z ulic, które przyciągają modnymi klubami i pubami. Atmosfera jest taka, że na pewno warto zarwać noc. Koniecznie należy też uwiecznić te chwile np. na zabawnym zdjęciu z fotobudki.

Weekend w Warszawie to zdecydowanie za mało. Jednak jest wystarczający czas na to, aby podjąć decyzję, że warto przyjechać tu po raz kolejny.

Zajmujemy się wynajmem fotobudek na wesela i imprezy od ponad 3 lat. Działamy w szczególności na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania, Leszna oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Chcecie upodobnić naszą fotobudkę do waszej imprezy? Okleimy ją dla Was na specjalne życzenie powodując, że Fotobudka stanie się integralnym elementem waszego wydarzenia.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*